Toplumumuzda bisiklet süren insanlara bakış açısının değişmemesi, tüm dünya bisikletlerle ulaşım ihtiyacını karşılarken ülkemizin bu konuda çok geride kalmasına neden oluyor. Otomobil varken bisiklete binmenin bir fakirlik göstergesi olduğunu zannedenlerden yetişkinlerin bisiklete binmenin ayıp veya dalga geçilecek bir şey olduğunu düşünenlere kadar ülkemizde çoğu insan için bisikletler sadece çocukların sürdüğü bir eğlence aracı. Bu iki tekerlekli ulaşım araçları Avrupa’dan Çin’e kadar dünyanın dört bir yanında yüz milyonlarca insanın şehir içi ulaşım ihtiyacını karşılıyor. Üstelik otomobille ulaşımdan çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde…

Kardiyvasküler gelişime büyük destek veren bisiklet sürmeyi düzenli bir alışkanlığa dönüştürmeye başlayanların kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimali azalırken, düzenli kan dolaşımı cinsel hayattan iş yaşantısına kadar kişinin hayatının her aşamasında fayda sağlar. Metabolizmanın gün boyunca daha hızlı çalışmasını sağlayan bisiklet egzersizi, doğru süre ve tempoda yapıldığında istenmeyen kilolardan da oldukça hızlı bir şekilde kurtulma imkanı sunacaktır. Vücut direncinin artmasına da yardımcı olan bisiklet sürüşü, bu sayede yüksek direnç kazanan bedenin hastalık riskinden çok daha az etkilenmesine yardımcı olur. Tüm bunların dışında yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşamın sonucu olan sindirim problemlerine de sağlıklı alternatif sunan bisiklet, bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine de katkı sağlayabilmektedir. Stanford Üniversitesi bünyesinde yapılan bir araştırma, düzenli bisiklete binenlerin çevresel radyasyondan daha az etkilendiğini ve bu sayede ciltlerinin de daha genç bir görünüme sahip olduğu sonucu ortaya koymuştur. Zaten düzenli bir kan dolaşımına sahip olan kişilerin cildinin de daha sağlıklı olduğu bilindiğinden, genç kalmak isteyenlerin bisiklet sürmeyi bir alışkanlığa dönüştürmesinde yarar var.

Şehir içi ulaşım ihtiyacını otomobil veya toplu taşıma araçlarıyla karşılayan kişilere nazaran bisikletle ulaşımını sağlayan kişilerin vücudunun yağ birikimine karşı daha dirençli olduğu bilinmektedir. Bütün bu avantajlarının yanı sıra sıkışan trafikte ve ışıklarda dakikalarca beklemeden ulaşım imkanı sunan bisiklet, trafiğin tüm kalabalık kentlerin en önemli sorunu olduğu günümüzde stressiz ve son derece hızlı ulaşım imkanı da sunmaktadır. Bunun için Sedona bisiklet modellerinden birini seçmek, makul fiyatlı ve oldukça dayanıklı bir bisiklete sahip olarak hayata sağlık katmaya başlamak için yeterlidir.

There are currently no comments.