Düğün fotoğrafçılığının yükselen bir trend haline gelmesi ve özellikle de internetin telefonlara kadar sığarak, herkes tarafından kullanılmasıyla birlikte profesyonel fotoğrafçılık hizmetlerine olan ilgi son birkaç yılda muazzam derecede artmış durumda. Düğün hikayesi adıyla sunulan çekim hizmetleri artık evlilik hazırlığındaki tüm çiftlerin ilgisini çekerken doğum fotoğrafçılığı da yavaş yavaş konuşulmaya başlandı. Bebek fotoğrafçısı olarak hizmet veren profesyonel fotoğrafçıların sayısı, tabi ki hala düğün fotoğrafçılığı yapanlara kıyasla çok cüzi kalıyor. Zira doğum fotoğrafçılığı, söz konusu ülkemizin yüzyıllar öncesine uzanan gelenek ve örfleri olduğunda alışması pek de kolay olmayan bir fikir…

Anadolu’da asırlar boyunca doğum yapan kadınların yanına değil yabancı kişilerin girmesine, çocuğun babasının dahi girmesi hoş karşılanmayan bir hareket olarak görülmüştür. Hal böyle olunca Batılı ülkelerde onlarca yıldır trend olan doğum fotoğrafçılığının ülkemizde kısa sürede yoğun ilgi görmesini beklememek gerekiyor. Ancak bu konuda daha esnek olan açık fikirli çiftler her yıl doğum sürecinin ve minik bebeğin ilk anlarının fotoğraflanmasına daha da sıcak bakıyor. Küçücük bir mucizenin adım adım şık fotoğraflarla anılara kazınmasını sağlayan fotoğrafçılar, aradan onlarca yıl bile geçse çiftin her baktığında o anların duygusallığını yeniden yaşamasını sağlayacak fotoğraflar sunuyor.

Doğum öncesine yaşanan gergin bekleyişten başlayarak doğuma giden süreci özel fotoğraf karelerine dönüştüren bebek fotoğrafçısı doğumhane de girebiliyor. Kadınlar minik bebeğin dünyaya geldiği ilk anların doğumhanede fotoğraflanması konusunda çok daha hevesli olsa da, bazı baba adayları bu konuda da temkinli davranıyor. Fotoğrafçının doğumhaneye girmesini isteyen çiftlerse bebeğin doğumundan sonra doktorun kucağındaki ilk anlarının dahi fotoğraflarına sahip olabiliyor. Son olarak aylardır anne adayının tarifi imkansız yoğun duygularla ve heyecanla beklediği an, anne ile bebeğin ilk defa buluşması fotoğraflanıyor. Annenin aylar boyunca beklediği bebeğini kucağına aldığı ilk saniyelerde yaşadığı yoğun duyguların, çok şık bir estetik anlayışıyla betimlendiği bu karelerse tüm çiftlerin bir ömür boyunca saklayacağı en özel fotoğraflar oluyor.

There are currently no comments.