Barkodlama marketlerde ve alışverişlerde sık sık karşımıza çıkan mağaza ve marketlerde sıkça kullanılan bir sistemdir. Hayatımızda kullanılan bir çok ürünün üzerinde beyaz zemin üzerinde, siyah bir şekilde basılmış, karışık çizgi ve sayılardan oluşan,her çizgi ve sayı kombinasyonun ayrı bir ürünü temsil ettiği özel bir sistemdir. Barkod sistemleri kullanılma geçmesi ve kullanımının yaygınlaşması ile birlikte gündelik hayatta ve iş hayatında hem tüketici hem de satıcı firma için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Barkod sistemleri özellikle marketlerde birden fazla aynı tür bulunan değişik sebze ve meyveler gibi farklı illerden gelerek satışa sunulan ürünlerin birbirine karışmamasını sağlar. Her ürün için özel bir kod sistemi kullanıldığından bilgisayara yazıldığı ya da barkod okuyucu ile barkod okutulduğu zaman direkt olarak ürüne ait fiyat bilgisi çıkar. Bu bir ürüne yanlış fiyat ödememeniniz sağarken aynı zamanda bu sayede bir çok ürünü kısa sürede kasadan geçebilir ve alışverişinizi hızla tamamlayabilirsiniz.

Gün geçtikçe büyük bir ilerleyiş olan teknolojinin hayatımızı kolaylaştırmak üzere hayatımıza sağladığı kolaylıklardan bir tanesi şüphesi barkod sistemleridir. Barkodların teknolojiye ve hayatımıza getirdiği bir diğer yenilik ise, gelişen bilgisayar sistemlerinin ve yan ürünlerin katkılarıyla ortaya çıkan barkod programı okuyuculardırBarkod programı okuyucular ve barkodlar sayesinde o üründen kaç tane satıldığı, geriye ne kadar kaldığı, ne zaman yeni sipariş verilmesi gerektiği ya da ürünün hangi mağazada bulunduğuna bilgisayar üzerinden rahatlıkla bakılabilir.

Firmalar stoklarını kendi sistemlerine girerken barkodlar büyük kolaylık sağlamaktır.  Eski dönem elle tek tek sayıp sürekli açık ya da fazla vermeler kendini gelişen teknolojiyle bilgisayar sistemlerine ve hızlı bir şekilde stok tutumuna bırakmıştır. Barkodlanan ürünler kolayca barkod okuyucu ile okutularak bilgisayarda kayıt altında tutulabilir. Bu durum hem satıcı firmalar hem de stok sayımı yapan personeller için büyük kolaylık sağlamaktadır.Bu sayede hem iş gücü düşer hem karışıklık riski ortadan büyük ölçüde kaldırılmış olur.

There are currently no comments.