kombi servisi

kombi servisi

Kışın en soğuk zamanında çalışma ortamları ile yaşam alanlarının yaşanabilir mekanlar haline gelmesini sağlayan kombiler, havaların soğuması ile birlikte aylar boyunca dur durak bilmeden devam edeceği mesaisine de başlar. Uzun zaman boyunca gece gündüz demeden çalışan kombilerin bu tempoya hazır olup olmadığının bilinmesinin tek yolu ise uzman bir kombi servisi tarafından cihazın bakım görmesidir. Ülkemizde ne yazık ki hala çoğu insan kombilerin bakım görmesi için illa da arızalanması ya da çok ciddi performans kayıplarının yaşanması gerektiğini düşünmekte. Aslında bakım görmeden çalışarak birkaç seneyi deviren kombilerde verimlilik anlamında çok önemli düşüşler yaşanmakta, cihazın performansındaki düşüş ise her geçen ay doğalgaz faturasının biraz daha yüksek gelmesine sebebiyet vermekte.

kombi ustası

kombi ustası

Doğalgaz faturasının önceki senelere nazaran daha yüksek gelmesini çoğunlukla kış mevsiminin bu yıl biraz daha sert geçmesine ya da doğalgaz kullanımına yapılan zamlara bağlayan ailelerin, her nedense aklına kombinin bakım görmeden senelerdir çalıştığı için performans kaybı yaşadığı gelmemekte. Kapsamlı ve çözüm için ciddi paraların harcanmasının gerektiren arızalara neden olmasının da ötesinde kombilerin bu şekilde hiçbir bakım işleminden geçmeden kullanılması, uzun vadede bakım masraflarının kat ve kat fazlasının doğalgaz faturalarına ödenmesine neden olur. Bu şekilde performansı günden güne azalan kombiler iç mekanı istendiği şekilde ısıtmak için daha da fazla doğalgaz kullanmaya başlar ve bazen de mekan istenen sıcaklık değerine hiçbir zaman ulaşamadığı için kombinin derecesi yükseltilir. Bu şekilde kombinin daha yüksek sıcaklık değerlerinde çalışması ise gereksiz yere daha da fazla doğalgaz harcanması ve doğalgaz faturasında da aile bütçesinde koskocaman delikler açarak meblağlar yazması manasına gelir.

Yetkili bir kombi servisi tarafından sunulan bakım hizmetleri için ödenen meblağ aslında senelerce bakım görmeden kullanıldığı için her ay fazladan onlarca lira doğalgaz faturası ödemesi için harcanan meblağdan çok daha azdır. Bütün bunların dışında göz ardı edilmesi halinde geri dönüşü olmayan pişmanlıklar yaşanmasına da neden olabilen bu yanlış kombi kullanımı, doğalgaz gibi şakaya gelmeyecek bir konuda büyük risk alınmasına da neden olabilmektedir.

There are currently no comments.