Son yıllarda oldukça yaygın bir kullanım şansını elde etmesine rağmen hala birçok kişinin bilinmezleri arasında yer alan arama motoru optimizasyonu kavramı aslında seo olarak tabir edilen çalışmalardır. Bir başka deyişle “search engine optimization” kavramının Türkçesidir. Bu kelimelerin baş harfleri seo kelimesini oluşturduğu için çalışmalar kısaca seo veya arama motoru optimizasyonu şeklinde adlandırılıyor. Peki, bu çalışmalar neleri kapsıyor? Nasıl bir yol haritası izlenerek neler elde ediliyor? İşte bu sorular da pek çok kişi için yanıt bekleyen sualler arasında yer alıyor.

Seo çalışmaları genel hatlarıyla web sitelerinin yükselişe geçmesini içeriyor. Bu yükselişten kasıt arama motorlarında web sitesi veya sitenin içeriği ile ilgili herhangi bir kelime yazıldığında o web sitesinin daha üst sıralarda yer almasıdır. Yani google gibi arama motorlarındaki sıralama açısından bir yükselişten söz ediliyor. Web sitelerinin kendi hizmetleri ve ziyaretçi potansiyeli ile sıralamanın önceliğini elde etmesi son derece güç olacaktır. En azından üst sıralarda yer almak her sitenin elde edebileceği bir başarı değildir. Ancak kıyasıya mücadelenin sürdüğü bir devir içerisinde web sitelerinin sahipleri elbette kadere razı olmak yerine web sitelerini yükselişe geçirmeyi tercih ediyor. İşte bu noktada devreye seo uzmanları giriyor. Kişisel veya kurumsal çalışmalar ile web sitelerine son derece doğal gibi görünen bir popülerlik kazandırılıyor. Bu da elbette sıralamaya direk olarak yansıyor. Birden bire çok fazla sayıda kişi tarafından ziyaret edilen web siteleri canlanıyor, aktifleşiyor ve geniş kitlelere ulaşıyor. Bu da arama motoru optimizasyonu sürecinin başarıya ulaştığı anlamına geliyor.

Son derece titiz bir çalışmanın ürünü olan hizmetler arasında bazılarında meydana gelebilecek hatalar web sitelerinin geçmişine kara bir leke gibi yapışıyor. Hatalı seo çalışmaları sitelerin ileride mazhar olacağı çalışmaları da olumsuz etkilediği için bu hizmetlerin büyük bir özen ve dikkat eşliğinde verilmesi gayet önemlidir. Bu nedenle site sahipleri genellikle tercihlerini amatör yapılanmalardan ziyade profesyonel isimlerden veya şirketlerden yana kullanmayı yeğliyor. Bir anlamda başarı garanti altına alınmaya çalışılıyor.

There are currently no comments.