Akvaryum aydınlatması hem balıkların sağlıkları hem de görsel dekorasyon olarak oldukça önem taşımaktadır. Led ışıklar seçilirken balıkların ve bitkilerin türü ve akvaryumun büyüklüğüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Her led ışık her akvaryum için uygun formatta değildir. Işık yanlış seçildiğinde akvaryum ısısı artarak, su içerisinde ki ısı dengesi de bozulabilir. Bu balıklarınızın doğal ortamlarından uzaklaştıkları hissine kapılmalarını sağlayarak strese sokan bir etmendir. Bu nedenle led ışık seçilirken akvaryumun büyüklüğüne göre seçilmelidir. Ve aydınlatma renklinin balıkların türüne göre tercih edilmesi balıklarınızın huzurlu bir ortamda yaşamlarını sürdürmesine yardımcı olacakatır. Yüksek güçlü, geniş açılı ve lümen değerleri yüksek ledler seçilmesi kaliteli bir aydınlatma için oldukça alternatif bir seçenek oluştururken alınan ledin yosun problemi oluşturmayan ledlerden seçilmesi balıklarınızın sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Akvaryum aydınlatmaları bitkilerin büyümesi içinde oldukça önem taşımaktadır. Bitliklerin büyümesi balıkların kendilerini doğal ortamlarda bulundukları hissini destekleyen bir unsurdur. Bu yüzden akvaryum aydınlatmasının aşırı patlak renklerde olmaması gerekmektedir. Aydınlatma tipi seçilirken dikkat edilmesi gereken birkaç kritik krater bulunmaktadır.Akvaryum içerisindeki diğer etkenlerin seçimin ve dizaynında olduğu gibi akvaryum aydınlatmasında da seçilen aydınlatmanın akvaryumun göz uyumuna uyması gerekmektedir.

Akvaryumda ki bitkilerin balık türlerine göre seçilmesi, akvaryum içerisinde bulunan bitki ve balıkların benzer ışık türüne ihtiyaç duymasını sağlaması bakımından oldukça önem taşımaktadır. Aksi takdirde aydınlatma balık ve bitki türleri için ayrı ayrı seçilmek zorunda kalınır ve bu seçim akvaryum içerisinde ki ışık çeşitliliğine sebep olarak balıklar ya da bitkiler açısından rahatsız edici olabilir.Akvaryum aydınlatması özellikle balıkların doğal ortamlarında ki ışık faktörünün ve ışık ihtiyacının giderilmesinin sağlanması için yapılır. Eğer balık su yüzeyine yakın ve bol ışık altında yaşayan bir türse o zaman güneş ışığına yakın ve yüksek düzeyde ışık saçan aydınlatma kullanılabilir. Ancak balık daha derinlerde yaşayan bir balık türü ise o zaman akvaryum içerisinde loş bir aydınlatma yapılmalıdır. Balıkların türüne göre az ya da fazla ışığa maruz kalması stres ve hastalıklara neden olabilmektedir.

 

 

There are currently no comments.