Ahşabın renklendirilmesi, korunması ve daha parlak bir görünüm kazanması için kullanılan kimyevi maddelerin titizlikle kullanılmaması halinde doğal malzemeli olduğu için risksiz bir tercihmiş gibi görünen ahşap ürünlerin de sağlık açısından risk teşkil etmesi mümkündür. Ahşabın üzerindeki boya zamanla çatlayabilir ve kuruyarak dökülen boya parçaları minikler farkında dahi olmadan ağız yoluyla bedene girebilir. Sentetik kimyasalların insan bedenine verdiği zarar her zaman zehirlenmelerde olduğu gibi kısa süre içerisinde ortaya çıkmamakta, uzun vadeli düşünüldüğünde çocuğun seneler sonrasında bile kapsamlı sağlık sorunlarıyla karşılaşması söz konusu olabilmektedir. Bunun için ahşap bile olsa her üreticinin ürününe güvenmemek ve bu oyuncak çeşitlerinde de lisanslı ürünlerden yana tercih yapmak gerekir.

Çocuklarına oyuncak satın alırken sağlık açısından risk teşkil etmeyen orijinal ürünleri tercih eden anne babalar, ahşap oyuncak çeşitlerine doğal yapılı malzemesi sebebiyle biraz daha fazla ilgi gösteriyor. Uzun zaman boyunca modern oyuncaklar sebebiyle adeta unutulan ahşap oyuncak çeşitleri, plastik malzemeli yeni nesil ürünlerdense ahşabın daha uygun bir tercih olacağının düşünülmesiyle birlikte tekrar popüler olmaya başlıyor. www.oyuncakdenizi.com gibi güvenilir ve çok fazla seçeneğe ev sahipliği yapan online mağazalarsa anne babaların bu ilgisini görerek, ahşap malzemeli oyuncak çeşitlerini mümkün olduğunca arttırmaya çalışıyor. Gerçi cila ve boya malzemelerine gereken önem gösterilmemesi halinde ahşaptan yapılan oyuncakların da çocuk sağlığına zarar vermesi mümkün olsa da, son zamanlarda yine de ebeveynler çocuklarına ahşap ürünleri satın alıyor.

Oyuncakların çocuk sağlığına zarar verip vermediği ürüne bakarak değil, üretici ve satıcı firmanın kalitesine odaklanarak anlaşılır. Üretimini ucuza yapmayı değil de uluslararası üretim standartlarına uyarak insan sağlığına zarar vermeyen oyuncaklar üretmeyi düşünen firmaların lisanslı ürünleri, her zaman en doğru tercihtir. Ayrıca online olsun olmasın tüm oyuncak mağazalarının da bu firmaların ürünlerini sattığından emin olunmasında yarar var. İnternette karşılaşılan ürün görselleri orijinal markanın oyuncakları olsa da, korsan kişiler müşterilerine denetimden geçmeden kaçak olarak üretilmiş ürünleri de gönderebilmekte. Korsan oyuncakların insan sağlığına ne kadar zararlı olabileceği ise bugün herkes tarafından biliniyor.

There are currently no comments.