Oyuncak satın almak için ziyaret edilen oyuncak mağazalarında son zamanlarda ahşap oyuncak çeşitlerinin sayısının arttığı görülüyor. Geçmişe nazaran ahşap oyuncak reyonlarında ve online mağazaların ahşap malzemeli oyuncak kategorilerinde çok daha fazla ürün görülmesi, anne babaların uzun zamandır unuttuğu ahşap malzemeli ürünleri yeniden hatırlaması. Modern oyuncakların plastikten yapılmasından ötürü sağlık açısından ne derece zararlı olduğu hala çoğu ebeveynin tartıştığı bir konu olsa da, doğal malzemesi sebebiyle ahşap bu konuda herkes için ideal tercihmiş gibi görünüyor. Nitekim www.oyuncakdenizi.com gibi anne babaların güvenle oyuncak alışverişi dendiğinde aklına gelen ilk siteye bakıldığında, ahşaptan yapılan oyuncakların oldukça fazla ilgi gördüğü ortaya çıkıyor.
Ahşap gerçekten de doğal malzemesiyle oyuncak için ideal malzemelerden biri olmasına karşın her oyuncakta olduğu gibi bu ürünlerde de üretici ve satıcının güvenilirliği, satın alınan ahşap malzemeli ürünün de kalitesini belirliyor. Uluslararası üretim standartlarına harfiyen uyarak oyuncak üretimi yapan bir oyuncak üreticisi, ahşaptan ürettiği oyuncakların “cilalanması ve boyanmasında” da insan sağlığına zarar vermeyen maddeler kullanır. Ahşaptan yapılmış bir oyuncak çoğu anne babanın gözünde sağlıklı oyuncak olarak algılansa da, cila ve boya gibi kimyasal maddelerin asıl tehlike olduğu gözden kaçırılıyor. Kuruyarak çatlanan ve sonrasında da dökülmeye başlayan boyalar, çocuklar tarafından kolayca yutulabileceği gibi cila maddelerinin de bedenle kısa sürede etkileşime geçmesi mümkündür.
Oyuncak alırken anne babaların ürünün hangi malzemeden yapıldığı kadar korunma, parlaklık ve renklendirme için kullanılan diğer yardımcı ürünleri de kontrol etmesi gerekiyor. Oyuncağın albenisini arttırmak için ahşap boyanmakta ve bu boyama işleminde kullanılan kimyasallara dikkat edilmemesi halinde ahşap bile olsa oyuncak insan sağlığına zararlı hale gelebilmektedir. Online ya da değil, oyuncak mağazalarının bu tür belirli standartları göz önünde bulunduran markaların orijinal ürünlerini sattığından emin olmakta fayda var. İnternette söz geldiğinde herkes lisanslı ürünler satıyor olmasına rağmen ziyaret edilen web sitesinin korsan oyuncaklara da ait olabilmesi mümkündür. Bu kişilerin içerisinde ne olduğu belli olmayan kaçak oyuncaklarını almamak adına güvenilir mağazalardan alışveriş yapılmasına yarar var.

There are currently no comments.