2014 yılının başından bu yana moda dünyasında en çok konuşulan konular genellikle gelinliklerdeki değişimler üzerine oluyor. Son yıllarda yavaş da olsa tarz değiştirmeye başlayan gelinlik modelleri bu yılın başından itibaren adeta bir evrim geçirdi. En yeni modelleri dikkatli bir şekilde incelediğinizde bu değişimi siz de fark edebilirsiniz. Çünkü eski dönemlerde gelinlik dendiğinde ilk akla gelen detaylardan bu yeni modellerde eser yok! O detaylara hep birlikte göz atalım. Gelinlikler için süslemeler elbette vazgeçilmezdir. Ancak bu süslemelerin artık abartılı bir şekilde yapılmadığı da ortada! Daha sade görünümlü ve daha işlevsel bir şekilde süslemeler yapılıyor. Yani gelişigüzel şekilde yapılan bu çalışmaların sona erdiğini söyleyebiliriz.

Örneğin süslemelerde bir dönem büyük ve parlak taşlar çok sık kullanılırdı. Artık en yeni gelinlik modelleri incelendiğinde bu taşlardan eser kalmadığını görebilirsiniz. Simler ve pırıltılar yine kullanılıyor fakat gelinliğin bir bölümünün daha hareketli görünmesi için bu materyallerin kullanıldığı biliniyor. Bir anlamda gelinlik üzerinde dikkatin nerede toplanması isteniyorsa, bu pırıltılı süslemeler de orada kullanılıyor. Böylece gelin adaylarının gizlemek istedikleri bölümleri geri planda kalıyor ve vücutlarının sadece bir bölümüne dikkat toplanıyor. Bundaki amaç da zarif ve şık görünme isteğinin süslemeler yardımı ile desteklenmesidir. Gayet da başarılı bir şekilde uygulandığını söyleyebiliriz. Değişim sadece tasarımlarda değil gelinliklerin hazırlanmasında kullanılan kumaşlarda da yaşanıyor.

Saten ve parlak kumaşlar elbette gelinlik modelleri için vazgeçilmezdir. Ancak danteller de artık daha fazla bu modellerde kendine bir yer bulmaya başladı. Aslında gelinlikler için dantelin son derece uygun bir kumaş türü olduğu zaten biliniyordu. Fakat yeni yeni yoğun bir şekilde bu kumaşların kullanılmaya başlanmasıyla daha fazla öneminin anlaşıldığı da ortada! Gelin adayları da dantel kullanımına artık daha sıcak bakıyor. Çünkü düğünlerinde gayet zarif ve gösterişli görünme arzuları danteller sayesinde gerçekleşiyor. Fakat bu kumaş diğerlerinden çok farklıdır. Özellikle gelinliklerde çok dozunda kullanılması gereklidir. Aksi halde gelinlerin yaşlarını olduğundan daha büyük gösterebilir. Gelinlere olması gerektiğinden çok daha ağır bir hava katabilir.

There are currently no comments.